Standing Committees

Committee on Asia Pacific Rim Meeting

Term began  * Term expires *
Xuming He (co-chair) Aug-14 Aug-18
Qi-Man Shao (co-chair) Aug-14 Aug-18

Committee for the Carver Medal 

Term began * Term expires *
Hans Kunsch (chair) Aug-15 Aug-18
Bin Yu Aug-16 Aug-19
Richard Davis Aug-17 Aug-20

Committee for IMS China

Term began * Term expires *
Xiangzhong Fang (chair) Jul-17 Jul-19
Fuzhou Gong (chair-elect) Jul-17 Jul-19
Zenghu Li (past chair, ex officio) Jul-17 Jul-19
Yanxia Ren (program secretary) Jul-17 Jul-19
Min Chen (treasurer) Jul-17 Jul-19
Yingqiu Li Jul-17 Jul-19
Juan Li Jul-17 Jul-19
Yuan Li Jul-17 Jul-19
Huazhen Lin Jul-17 Jul-19
Yonghua Mao Jul-17 Jul-19
Niansheng Tang Jul-17 Jul-19
Jian Tao Jul-17 Jul-19
Xueqin Wang Jul-17 Jul-19
Zhaojun Wang Jul-17 Jul-19
Baoxue Zhang Jul-17 Jul-19
Lixin Zhang Jul-17 Jul-19
Dong Zhao Jul-17 Jul-19
Yong Zhou Jul-17 Jul-19
Guohua Zou Jul-17 Jul-19

Committee on Fellows 

Philip Protter (chair) Aug-15 Aug-18
Gerda Claeskens Aug-15 Aug-18
Alexandre Tsybakov Aug-15 Aug-18
Yazhen Wang Aug-15 Aug-18
Frank den Hollander Aug-16 Aug-19
Steffen Lauritzen Aug-16 Aug-19
Magda Peligrad Aug-16 Aug-19
Naisyin Wang Aug-16 Aug-19
Alicia Carriquiry Aug-17 Aug-20
Davar Khoshnevisan Aug-17 Aug-20
Marina Vannucci Aug-17 Aug-20
Ed Waymire Aug-17 Aug-20

Committee on Finance

Term began * Term expires *
Jon Wellner (chair) Aug-16 Aug-17
Ming Yuan Aug-15 Aug-18
Elizaveta Levina Aug-16 Aug-19
Zhengju Zhang (treasurer, ex officio) Jul-16 Aug-19
Axel Munk Aug-17 Aug-20

Committee on Memorials 

Term began * Term expires *
Michael Steele (chair) Aug-15 Aug-18
Ruth Williams Aug-15 Aug-18
Hans Kuensch Aug-16 Aug-19
Paul Shaman (ex officio) Jan-11 Dec-16
Tati Howell (ex officio)

Committee on New Researchers 

Term began * Term expires *
Elizabeth Ogburn (co-chair) Aug-15 Aug-18
Alex Volfovosky (co-chair) Aug-15 Aug-18
Tracy Ke Aug-15 Aug-18
Bailey Fosdick Aug-16 Aug-19
Vince Lyzinski Aug-16 Aug-19
Sumit Mukherjee Aug-16 Aug-19
Julia Palacios Aug-16 Aug-19
Kristin Linn Aug-17 Aug-20
Ville Satop�� Aug-17 Aug-20
Daniel Sussman Aug-17 Aug-20
Liangliang Wang Aug-17 Aug-20

Committee on Nominations 

Term began * Term expires *
Emmanuel Candes (chair) Aug-17 Aug-18
Siva Athreya Aug-17 Aug-18
Marie Davidian Aug-17 Aug-18
Frank den Hollander Aug-17 Aug-18
Po-Ling Loh Aug-17 Aug-18
Kengo Kato Aug-17 Aug-18
Marloes Maathuis Aug-17 Aug-18
Elizabeth Meckes Aug-17 Aug-18
Peter Orbanz Aug-17 Aug-18
Lea Popovic Aug-17 Aug-18
Gareth Roberts Aug-17 Aug-18
Richard Samworth Aug-17 Aug-18
Qi Man Shao Aug-17 Aug-18
Fang Yao Aug-17 Aug-18
Ilze Ziedins Aug-17 Aug-18
Michael Stein (ex officio) Aug-16 Aug-17

Committee on Publications 

Term began * Term expires *
Andrew Nobel (chair) Aug-15 Aug-18
Christian Genest Aug-15 Aug-18
John Lafferty Aug-16 Aug-19
T.N. Sriram (ex officio) Dec-19
Ed George (ex officio) Dec-18
Tailen Hsing (ex officio) Dec-18
Tilmann Gneiting (ex officio) Dec-18
Vlada Limic (ex officio) Dec-19
Cun-Hui Zhang (ex officio) Dec-19
Zhengju Zhang (ex officio) Dec-19
Bálint Tóth (ex officio) Dec-18
Amir Dembo (ex officio) Dec-20

Committee to Select Administrative Officers 

Term began * Term expires *
Rong Chen (chair) Aug-15 Aug-18
Marten Wegkamp Aug-16 Aug-19
Larry Wasserman Aug-17 Aug-20

Committee to Select Editors 

Term began * Term expires *
Harrison Zhou (chair) Aug-15 Aug-18
Mathis Drton Aug-16 Aug-19
Gesine Reinert Aug-17 Aug-20
Timo Seppäläinen (AAP) Aug-17 Aug-18
Jonathan Mattingly (AAP) Aug-17 Aug-18
Lutz Duembgen (AOS) Aug-17 Aug-18
Ken Lange (CUP) Aug-17 Aug-18
Robert Tibshirani (CUP) Aug-17 Aug-18
Diana Gillooly (CUP, ex officio) Aug-17 Aug-18

Committee on Special Lectures 

Term began * Term expires *
Nicolai Meinshausen (chair) Aug-15 Aug-18
John Lafferty Aug-15 Aug-18
Grace Wahba Aug-15 Aug-18
Christina Goldschmidt Aug-16 Aug-19
Helene Massam Aug-16 Aug-19
Ramon van Handel Aug-17 Aug-20
Rami Atar (APS Rep) Aug-17 Aug-20
Zhen-Qing Chen (CCSP Rep) Aug-17 Aug-18
Ed George (ex officio) Aug-18
Tailen Hsing (ex officio) Aug-18
Tilmann Gneiting (ex officio) Aug-18
Cun-Hui Zhang (ex officio) Aug-19
Amir Dembo (ex officio) Aug-20
Bálint Tóth (ex officio) Aug-18
Judith Rousseau (ex officio) Jul-18

Committee on Travel Awards 

Term began * Term expires *
Amarjit Budhiraja (chair) Aug-15 Aug-18
Lea Popovic Aug-16 Aug-19
Amber Puha Aug-17 Aug-20

Ad Hoc Committees

Ad Hoc j-IMS Committee

Term began * Term expires *
Edo Airoldi (co-chair)
Ali Shojaie (co-chair)
Sharmodeep Bhattacharyya
Charles Doss
Simon Lunagomez
Elizabeth Ogburn
Molly Roberts
Arman Sabbaghi
Daniel Sussman
Alexander Volfovsky

Committee on Publication Policies and Procedures

Term began * Term expires *
John Lafferty (chair)
Peter Bartlett
Steve Lalley
Richard Samworth
Martin Wainwright
Nancy Zhang

Council SubCommittees

Co-sponsorship of Meetings

Term began * Term expires *
Kavita Ramanan Aug-15 Aug-18
Song Xi Chen Aug-16 Aug-19
Peter HOff Aug-17 Aug-20
Judith Rousseau (ex officio) Jul-12 Aug-18

Other Appointments

IMS China Representative

Term began * Term expires *
Qiwei Yao Aug-16 Aug-19