Harry C. Carver Medal

2018 Byeong U. Park
2017 Elyse Gustafson
2016 Krzysztof Burdzy
2015 Patrick Kelly
2014 Edward Waymire
2012 Peter Jagers
2011 Ross Leadbetter
2010 Julia A. Norton
2009 Don Truax
2008 Richard A. Johnson
2007 William Harkness
2006 Robert V. Hogg
2005 Jessica Utts
2004 Paul Shaman
2003 George P.H. Styan
2002 Bruce Trumbo

 

Tweedie New Researcher Award

2018 Philip A. Ernst
2017 Rina Foygel Barber
2016 Alexandre Bouchard-Côté
2015 Han Liu
2014 Ying Hung
2013 Jingchen Liu
2012 Huixia Wang
2011 Hui Zou
2010 Harrison Zhou
2009 Jiashun Jin
2008 Sourav Chatterjee
2007 Samuel Kou
2006 Savas Dayanik
2005 Tilmann Gneiting

 

Hannan Travel Award

2018 Prakash Chakraborty, Yifan Cui, Xiaowu Dai, Luella Fu, Ewain Gwynne, Ronan Herry, Kellie Ottoboni, Chengchun Shi, Jingshen Wang, Kashif Yousuf, Yuanyuan Zhang

 

IMS New Researcher Travel Award

2018 Emmanuel Afuecheta, Merle Behr, Abhik Ghosh, Edward Kennedy, Himel Mallick,  Samuel D. Pimentel, William Weimin Yoo, Frank Werner
2017 Stephen Chan, Ethan Fang, Zijian Guo, Gül Inan, Chengchun Shi, Zifeng Zhao
2016 Abhishek Chakrabortty, Edward Kennedy, Gunwoong Park, Shih-Kang Chao, Sebastian Kurtek, Kolyan Ray, Emilie Devijver, Andrew J. Landgraf, Srijan Sengupta, Ethan X. Fang, Matey Neykov, Botond Szabó, Fengnan Gao, Yang Ning, Weichen Wang
2015 Jinyuan Chang, Yong Chen, Haeran Cho, Peng Ding, Ethan X. Fang, Lijie Gu, Xiao Guo, Chuan Hong, Matey Neykov, Pierre Nyquist, Grigory Sokolov, Wei Sun, Thilaksha Tharanganie
2014 Jinyuan Chang, Haeran Cho, Alexander Drewitz, Lilun Du, Bin Guo, Ming-Hung (Jason) Kao, Cheng Li, Gen Li, Rajarshi Mukherjee, Takashi Owada, Takumi Saegusa, Jiangyan Wang, Susan Wei, Lingzhou Xue, Anru Zhang, Zemin Zheng, Wenxin Zhou, Yi-Hui Zhou
2013 Marcel Carcea, Yumou Qiu, Zhao Ren, Yeonwoo Rho, Seung Jun Shin, Sunyoung Shin, Tamar Sofer, Wei Sun, Shanshan Wang, Yin Xia, Yao Yu, Jingfei Zhang

 

Laha Awards

2013 Qiurong Cui, Zheng (Tracy) Ke, Xinyi (Cindy) Lin, Semhar Michael
2012 Yuval Benjamini, Karthik Bharath, Jinyuan Chang, Yining Chen, Diego Colombo, Shuping Jiang, Michael Kelly, Miles Lopes, Gourab Mukherjee, Dan Shen, Alisa Stephens, Ruodu Wang, Wenxin Zhou
2011 Guanqun Cao, Xiang Liu, Xin Liu, Hui Nie, Aleksey Polunchenko, Garvesh Raskutti, Dan Shen, Minjing Tao, Xin Tong, Nancy (Yueqing) Wang, Peng Wang, Gongjun Xu, Yunwen Yang, Kai Zhang
2010 Jelena Bradic, Haeran Cho, Xiao Fang, Xu Han, Seonjoo Lee, Seunggeun Lee, Layla Parast, Xiaoru Wu, Dacheng Xiu, Ping‐Shou Zhong
2009 Yang Feng, Souparno Ghosh, Bret Hanlon, Yili Hong, Ya-Hui (Kate) Hsu, Wenhua Jiang, Wen Li, Shujie Ma, Hyejung Moon, Seo Young Park, Yingli Qin, Qiongxia Song, Qin Wang, Zhigen Zhao
2008 Paul Baines, David Croydon, Chongzhi Di, Siegfried Hoermann, Silja Kinnebrock, Chen Quin (Eric) Lam, Qunhua Li, Tyler McCormick, Pál Rakonczai, Daniel Remenik, Deena Schmidt, Cheng Yong Tang, Amanda Turner
2007
Hukum Chandra, Pierpaolo De Blasi, Meng Du, Hongfei Li, Huilin Li, Yingying Li, Rong Liu, Lu Lu, Sheng Luo, Vladimir Minin, Guilherme Rocha, Bodhisattva Sen, Lifeng Wang, Olivier Wintenberger, Yichao Wu
2006
Jay Bartroff, Abhishek Bhattacharya, Gustavo Didier, Hugo Harari-Kermadec, Solomon Harrar, Frédéric Lavancier, Mokshay Madiman, Parthenil Roy, Sreekar Vadlamani, Katalin Varga, Vladislav Vysotsky, Li Wang
2005
Fadoua Balabdaoui, Taeryon Choi, Catherine Crespi, Rolando De la Cruz-Mesía, Jesse Frey, Arka Ghosh, Hongwen Guo, Woncheol Jang, Jun Li, Yingxing Li, Junfeng Liu, Marloes Maathuis, Abhyuday Mandal, Daniel Merl, Zhiguang Qian, Liansheng Tang, Liping Tong, Olga Vitek, Xiaofeng Wang, Jing Wang, Peng Xiao, Haiyan Xu, Jin Xu, Xinyi Xu, Lan Xue, Xu Yan, Jie Yang, Tingting Yi
2004 Efi Antoniou, Antar Bandyopadhyay, Sibabrata Banerjee, Pauline Barrieu, Christian Benes, Nathanael Berestyck, Sanjay Chaudhuri, Alexander Cox, Eveyth Deligero, Vicky Fasen, Raphael Gottardo, Agathe Guilloux, Giles Hooker, Anna Jaskiewicz, Paul Jung, G Jay Kerns, R Suresh Kumar, Pik Ying Lai, Alexandre Lambert, Jean-Philippe Lemor, Martynas Manstavicius, Serban Nacu, Debashis Paul, Gabor Pete, Martjin Pistorius, Lea Popovic, Igor Pruenster, Peter Radchenko, Sven Rahmann, Surajit Ray, Joshua Ross, Richard Samworth, Peter Tankov, Adam Timar, Amanda Turner, Vladislav Vysotsky, Andrew Wade, Long Yu
2003 Paul Bhargava, Inna Chervoneva,  Sophie Dabo-Niang,  Mathias Drton,  David Hare,  Yvonne Ho, Junfeng Liu,  Linxu Liu, Ping Ma, Igor Melnykov,  Hoa Nguyen,  Jung-Ying Tzeng,  Sebastien Van Bellegem,  Bin Wang,  Yuanyuan Wang,  Hao Helen Zhang,   Yichuan Zhao,  Ji Zhu
2002 Abraham Ayebo, Antar Bandyopadhyay, Mouli Banerjee, Arnaud Guillin, Xinxin Jiang, Changxuan Mao, Krishanu Maulik, José Ramirez, Alexandre Trindade, Zhengjun Zhang